Üdvözlöm! A mai napon folytatom az elhízással kapcsolatos gondolatmenetet.

A videó végén Andrást fogják megismerni, aki nem csak sokat fogyott, hanem egy csomó kellemetlen tünetétől és néhány nagyobb betegségétől is megszabadult azzal, hogy átállt a jóval kevesebb szénhidrátot tartalmazó ételek fogyasztására. Hamarosan azt is megtudjuk, hogy mi valójában a szénhidrát. Ma tehát a következő kérdésre adok választ, amit többen feltettek: „Miért hízok? – Pedig alig eszek.

Ismerkedjünk meg először az úgynevezett makró táplálékösszetevőkkel, amiket fogyasztunk!

A makró nagyot jelent. Makrótápanyagoknak nevezzük azokat, amiket dekára, a hétköznapi életben is mérhető súlyra fogyasztunk: tehát azokat, amelyekből nem néhány grammot, hanem jóval többet veszünk magunkhoz egyszerre. Vagy azért, mert építőanyagként szolgálnak a testünkben, vagy azért, mert energiaforrásként állnak majd a rendelkezésünkre. Makrótápanyagaink a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok.

A mai táplálkozási szokások szerint ezek közül a szénhidrátok vannak túlsúlyban. Szénhidrátot tartalmaz minden, ami gabonából készül: tehát a kenyerek, pékáruk, pizzák, müzlik, sütemények, kekszek. De van szénhidrát a zöldségekben és a gyümölcsökben is, valamint a gyümölcsökből készült lekvárokban, aszalványokban, gyümölcslevekben és a népszerű turmixokban. És persze a szénhidrátokhoz tartoznak még a finomított cukrok – akár a barna, akár a fehér – valamint a méz.

Aki ezekből – tehát a magas szénhidráttartalmú élelmiszerekből – arányaiban sokat fogyaszt, a fehérjékhez és a zsírokhoz képest, az szénhidráttúlsúlyos étkezést folytat.

És mi történik a szénhidrátokkal, ha megesszük azokat? Cukor lesz belőlük a bélrendszerben, ami a vérbe felszívódva megemeli az inzulin szintjét. Az inzulin pedig azonnal és könyörtelenül elkezd raktározni, gyakran még akkor is, ha viszonylag kevésnek ítéltük meg a szénhidrátfogyasztásunkat.

Az inzulin a cukrokat segíti a májban zsírrá alakulni, és a zsírszövetben elraktározódni. És nem engedi lebomlani a felhalmozott zsírt. Azaz a „spejzunk” (a zsírraktárunk) kifelé vezető ajtajára lakat kerül.

Így aztán egyre csak növekednek az „úszógumik”, növekszik a has, növekszik a toka, vastagodnak a végtagok, vastagszik a nyak. És ezzel párhuzamosan alattomosan növekszik a hason belüli, úgynevezett zsigeri zsír is, amit nem látunk, csak cipelünk magunkkal midig és mindenhová.

Ezért egyáltalán nem közömbös, hogy mennyi szénhidrátot eszik az ember. Ha már két zsemlényit elfogyaszt reggel, és gyakran eszik a nap folyamán – az előírások szerint ugye az a feladat, hogy „Egyél sokszor keveset!” – nos, akkor folyamatosan magasabb lesz az inzulinszintje a kelleténél, és nem tudja előcsalogatni a zsírt a zsírraktáraiból.

Tehát válaszolva az elején feltett kérdésre: akinek az étrendje túl nagy arányban tartalmaz szénhidrátot, az hiába eszik keveset, mégis hízik – különösen, ha a szénhidrátos ételből gyakran eszik –, ugyanis a szénhidrátbevitel magasan tartja az inzulin szintjét a szervezetében, ami egyrészt a szénhidrátból átalakított zsír raktározására, másrészt a raktárak „kifelé vezető ajtajának” lezárására készteti a szervezetét.

Mi következik ebből? Meg kell változtatni a táplálék összetevőit, a makrótápanyagok arányát, és csökkenteni kell az összes elfogyasztott szénhidrát mennyiségét ahhoz, hogy beinduljon a fogyás.

Figyelem! A gyógyszerszedő betegek jelentős étrendi változtatást csak orvosi felügyelet mellett tehetnek. Erről az előző videóban bővebben beszéltem.

---

És most nézzük, miben változott András élete, amióta megváltoztatta étkezését – a bevitt étel szénhidrát- és zsírtartalmát – tehát szénhidrátcsökkentést és zsírmennyiség növelést vezetett be az étrendjébe.

András 127 kilogramm volt, mielőtt változtatott az étrendjén, és 41-es BMI indexel rendelkezett. Ez azt jelenti, hogy az elhízásnak a súlyosabb fokával indult neki ennek az étrendváltásnak.

Kilenc hónap alatt 41 kilót fogyott, és a tünetei – a fáradékonyság, a rossz közérzet, az indokolatlan erős izzadás, a rendszeres puffadás, a nehezebb mozgás és a deréktáji fájdalmak – néhány héten belül kezdtek csökkenni, a 9-hónapos időszak alatt pedig gyakorlatilag eltűntek.

A fáradékonysága teljesen megszűnt, a vitalitása helyreállt, javult a közérzete, elmúlt az izzadása, megszűnt a puffadása. A nehezebb mozgása átalakult mozgékonysággá, és az ízületi problémái is teljesen megszűntek.

És most jöjjenek a betegségei: volt egy kettes típusú cukorbetegsége, amit régebben időskori cukorbetegségnek neveztünk, de most már nem csak idős korban alakul ki, hanem jóval fiatalabbaknál is jelentkezik. A 2-es típusú cukorbetegsége miatt rendszeresen 8 fölötti éhgyomri vércukorértékeket mért. Most így, fogyással együtt, tartósan 5 alá szorult ez az érték.

Magas volt vérnyomása (általában 130-140-es értékkel), amire kétféle gyógyszert is szedett. Az étrendje megváltoztatásának hatására elhagyhatta ezeket a gyógyszereket, mert normalizálódott a vérnyomása: gyógyszer nélkül is átlagosan 10-20 higanymilliméterrel kevesebbet mér. 

Andrásnak pollenallergiája is volt, ami jelenleg teljesen tünetmentes.

Rengeteg gyógyszere volt, de elhagyhatta azokat, mert a betegségei – azaz a magas vérnyomás, a cukorbetegség és az allergia – meggyógyultak. Jelenleg teljesen gyógyszer-, tünet- és panaszmentes. 

Azt írta nekem András, hogy „Köszönet és hála a megbízható, hiteles információkért, a jól hasznosítható tanácsokért! Munkádhoz és segítő missziódhoz jó egészséget, türelmet és kitartást! Tisztelettel és baráti üdvözlettel: András.

---

Mindenkinek ezt a levelet kívánom, hogy ilyeneket tudjon majd írni egyszer az orvosának. És kívánom azt, hogy eldöntse azt a nagyon fontos kérdést, hogy hajlandó-e kevesebb szénhidrátot enni?

Köszönöm a figyelmet!

Specialista orvos beszél fogyásról, gyógyulásról

© Borka Balázsné dr. Dabóczi Andrea orvos, e.v. | nyilv.tart. szám: 50154520

A fenti videó szövege

A videón megjelenő feliratozást a videó jobb alsó sarkában megjelenő CC-ikonra kattintva tudja bekapcsolni.

Ha inkább elolvasná a videó szövegét: kattintson ide!

Küldje el családtagjának, ismerősének ezt a lehetőséget

3. rész: Miért hízok? Pedig alig eszek...

Másolja ki az alábbi, feketével írt karaktersorozatot (linket), és küldje tovább bármilyen módon (e-mailben, Messengeren, Facebookon, SMS-ben...):

https://drfogyas.hu/videosorozat

Családtagja vagy ismerőse is kérhet hozzáférést a videókhoz azzal, hogy megnyitja ezt a linket, és megadja az e-mail-címét, ahová az értésítőket küldhetem neki.

A sorozat korábbi részei: